Suplementy diety wspomagające odchudzanie.

Półki w aptekach i supermarketach uginają się od suplementów diety. Wiele z nich jest reklamowanych jako środki wspomagające odchudzanie. Co jednak należy wiedzieć, zanim sięgniemy po tego typu preparaty?

Wiele osób na początku interesuje odpowiedź na pytanie: co to jest suplement diety?
Suplementy diety są to środki spożywcze, które mogą stanowić uzupełnienie normalnej diety. Są one skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub też innych substancji (pojedynczych lub złożonych), które wykazują efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.
Jeżeli już wyjaśniliśmy sobie podstawy, warto wiedzieć, że istnieją cztery typy suplementów wspomagających odchudzanie.
Pierwszym z nich są preparaty hamujące apetyt. Ten typ preparatów produkowany jest na bazie roślinnych substancji czynnych i ekstraktów z alg i owoców np. morszczyn, guma guar, jabłka czy cytryny. Większość z tych substancji posiada właściwości pęczniejące, które wywołują w żołądku uczucie sytości. Jednak ich nadmierne stosowanie może skutkować pojawieniem się wzdęć lub biegunki.
Kolejnym z typów są spalacze tłuszczów. Preparaty zawierające substancje takie jak np. guarana, zielona herbata czy kofeina mają za zadanie przyśpieszyć termogenezę organizmu.
Kolejnym przykładem suplementów wspomagających odchudzanie są preparaty oczyszczające. Ten typ preparatów jest zazwyczaj oparty o stosowanie roślin posiadających moczopędne właściwości takich jak np. zielona herbata, brzoza czy jesion.) Przyczyniają się one do utraty wody, jednak nie działają na tkankę tłuszczową.
Ostatnim typem preparatów są te działające na płaski brzuch. Zawierają między innym błonnik i składniki mineralne, dzięki którym możemy pozbyć się problemu wzdęć. Nie działają jednak one bezpośrednio na tkankę tłuszczową w obrębie brzucha.

You may also like...