Ogród w stylu rustykalnym

Ogrody w stylu rustykalnym cieszą się niesłabnącą popularnością. Przypominają starodawne, wiejskie ogrody, pełne polnych roślin, pachnących ziół i kolorowych kwiatów. Ogród w stylu wiejskim zachwyca nieuporządkowaniem, wyjątkowym klimatem i łatwością w utrzymaniu.

Rośliny w ogrodzie rustykalnym

Choć na pierwszy rzut oka ogród w stylu wiejskim może wyglądać na nieprzemyślany, a rośliny sprawiają wrażenie wybieranych całkowicie przypadkowo, w rzeczywistości należy dokładnie zaplanować wyposażenie ogrodu. W ogrodach rustykalnych znajdzie się miejsce na polne, lekkie kwiaty, takie jak maki czy chabry. Rustykalne rabaty powinny być pełne wielobarwnych bylin i różnych gatunków traw ozdobnych. Pięknie prezentować się będą słoneczniki, dalie, lilie i astry. Jako solitery sprawdzą się duże krzewy kwiatowe (np. forsycje, hortensje). Ogrody wiejskie powinny łączyć funkcję wypoczynkową i ozdobną z zastosowaniem praktycznym. Świetnie sprawdzą się krzewy owocowe posadzone przy ogrodzeniach (np. maliny, porzeczki, borówki czy jeżyny). Można wygospodarować także miejsce na ogródek warzywny. Rabatki w pobliżu domu warto obsadzić różnymi ziołami – melisą, miętą, bazylią i szałwią lub wysiać inne rośliny użytkowe w dużych drewnianych skrzyniach.

Dodatki w ogrodach rustykalnych

Ogrody rustykalne i wiejskie często przyozdobione są wieloma dodatkami. Poszczególne szczęści ogrodu można oddzielać pergolami obsadzonymi pnączami. Całość powinno wykańcza ogrodowe, rustykalne umeblowanie. Meble do ogrodu w stylu wiejskim muszą być proste, wykonane z naturalnego drewna. Krzesła i ławy można ozdobić jasnymi poduszkami z folkowym wzorem. W ogrodzie nie może zabraknąć niskich ceglanych murków i ławeczek z naturalnych materiałów. Jako ozdoby sprawdzą się gliniane naczynia i starodawne narzędzia (np. koło od drewnianego wozu, drewniana beczka itp.). Unikać należy wszelkich nowoczesnych akcentów, takich jak betonowe wylewki czy meble i akcesoria z dodatkiem szkła, metalu i tworzyw sztucznych.

 

You may also like...