Zabudowa kominka w rogu czyli jakich błędów uniknąć przy budowie kominka?

W przemyślany sposób zagospodarowany i umiejscowiony kominek jest zarówno ozdobą, jak i dostarczycielem ciepła w pomieszczeniu.

Zabudowa kominka w rogu

Obecnie jest wiele rodzajów wkładów kominowych, w związku z tym nawet zabudowa kominka w rogu, nie będzie przedstawiała problemu. Przy pomocy fachowca, korzystając z gotowego wkładu kominowego, można zamontować go w bardzo łatwy i szybki sposób. Należy tylko przestrzegać podstawowych zasad. Korzystając z ogrzewania kominowego, trzeba pamiętać o swobodnym ruchu powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Żeby to było możliwe w dolnej partii drzwi, należy zamontować plastikowe albo metalowe tuleje, którymi powietrze będzie mogło przepływać. Przy zbyt szczelnym pomieszczeniu może dojść do zasysania z kanału wentylacyjnego. Planując ogrzewanie kominkiem, trzeba koniecznie zadbać o odpowiednie zamocowanie kratek nawiewnych i anemostatów, które powinny znaleźć się pod oknami, aby nastąpił równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Podłoga przy palenisku powinna być najlepiej kamienna, a na pewno niepalna. Wkład kominowy powinien posiadać wewnętrzne ocieplenie, wykonane wełną mineralną, pokrytą warstwą aluminiową.

Jak zabezpieczyć kominek?

Takie zabezpieczenia są niezwykle istotne, przy okapie wykonanym z płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ mógłby się zbyt mocno nagrzewać i powodować pęknięcia i uszkodzenia. Natomiast na szczycie okapu powinna znajdować się kratka, która zapobiega nagromadzeniu się zbyt ciepłego powietrza w okolicach sufitu, co w długotrwałym korzystaniu, może prowadzić do powstania uszkodzeń. Kominek powinien być tak ulokowany, aby ciepło przez niego emitowane, rozchodziło się swobodnie po pomieszczeniu. Dlatego chowanie go w jakimś zakamarku kompletnie nie ma sensu na dłuższą metę. Kominek ulokowany w rogu powinien mieć możliwość przekazywania ciepła na całe pomieszczenie i nie powinno się go zasłaniać meblami albo innymi przedmiotami. Jest tak wiele projektów proponujących obudowę kominka, że wybór nastręcza wiele problemów, raczej pozytywnej natury.

 

You may also like...