Rodzaje laminatów

Jakie są rodzaje laminatów?

Laminat to nic innego jak produkt, który umieszczany jest na mebel. Z reguły wykonany jest z płyt różnego pochodzenia. W Polsce zyskuje on na popularności, która zresztą już teraz jest bardzo wysoka. Dzięki stosowaniu laminatów, meble nie tylko wyglądają innowacyjnie i modnie, ale charakteryzuje je również bardzo wysoki poziom wytrzymałości.

Istnieje wiele różnych typów laminatów, jednakże niektóre z nich cieszą się dużo większą popularnością od pozostałych. Szczególnie w naszym kraju, do zdecydowanej czołówki nalezą laminaty metaliczne, laminaty magnetyczne oraz laminaty HPL. Różnice są niewielkie, ale mimo wszystko warto je znać podczas podejmowania decyzji odnośnie zakupu jednego z wyżej wymienionych gatunków.

Laminaty metaliczne

Aktualnie, jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj laminatów w Polsce. Przede wszystkim spełniają one funkcje dekoracyjne, jednakże w odróżnieniu od laminatów standardowych, ich ostatnią warstwą jest metal, nie papier. Przez takie wykończenie podnosi się ich atrakcyjność wizualna, jednakże zawęża się ilość miejsc, w jakich mogą być zastosowane. Laminaty metaliczne najczęściej odnajdziemy jako elementy wykończeniowe do dekoracji pionowych. Należy jednak unikać stosowania tego typu laminatu w powierzchniach roboczych – metaliczny materiał jest bardzo podatny na zarysowania.

Laminaty magnetyczne

Ciągle raczkujący rodzaj laminatów. Wzorowany jest on na sposobie działania farb magnetycznych. Główna różnica między laminatem standardowym, a laminatem magnetycznym jest taka, że zewnętrzna warstwa laminatu ma w sobie kawałki żelaza, dzięki którym uzyskany jest efekt magnetyczny. Swoje zastosowanie bardzo często odnajdują chociażby w szkołach czy galeriach sztuki.

Laminaty HPL

W kwestii popularności, laminaty HPL dorównują laminatom metalicznym. Charakteryzuje go przede wszystkim bardzo duża odporność, przez co jest on odporny na odkształcenia. Tego typu laminaty stosuje się głównie w celu oklejania mebli o kształtach nieregularnych.

 

You may also like...