Jak dobrać kolor mebli kuchennych?

Aranżacja kuchni to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania. Pierwszym etapem prac jest stworzenie dobrego projektu określającego potrzeby późniejszych użytkowników. Dokument powinien zawierać informacje dotyczące układu pomieszczenia oraz wybranego wyposażenia. W tym momencie należy określić nie tylko styl mebli, ale także ich barwę. Jak dobrać kolor mebli kuchennych, by cieszyć się stylowym i estetycznym wnętrzem? Wyjaśniamy to w dalszej części naszego artykułu.

Zasady doboru mebli kuchennych

W trakcie wyboru mebli do kuchni trzeba kierować się ich trwałością oraz funkcjonalnością. Meble muszą być użyteczne, a jednocześnie zapewniać zwiększoną wytrzymałość i odporność na wszystkie popularne uszkodzenia mechaniczne. Tylko w takim przypadku są w stanie zagwarantować niezmienną solidność w czasie wieloletniego użytkowania. Podczas wyboru kuchennego wyposażenia istotne są również względy estetyczne. O zasady doboru kolorystyki mebli zapytaliśmy doradcę klienta w firmie Eltop, oferującej meble na wymiar w Warszawie.

Kolor mebli kuchennych musi pasować do stylu, w którym wykończone zostało pomieszczenie. Jeśli kuchnia jest nieprzechodnia, inwestor ma dużą dowolność w doborze zarówno samych mebli, jak i ich barwy. Sytuacja staje się nieco trudniejsza w sytuacji, gdy przestrzeń do przygotowywania posiłków łączy się z pokojem dziennym. Barwa zabudowy użytej do umeblowania kuchni w aneksie powinna być spójna z kolorystyką elementów wyposażenia salonu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie harmonii kompozycyjnej pomiędzy poszczególnymi częściami wystroju. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie meble muszą być pomalowane na ten sam kolor. Ciekawym pomysłem jest zestawienie ze sobą jasnych frontów salonowych szafek z ciemniejszymi blatami z kamienia lub naturalnego drewna – powiedział nasz rozmówca.

Meble jasne czy ciemne – które sprawdzają się lepiej?

Współcześni projektanci zajmujący się wykańczaniem kuchni dzielą się na zwolenników mebli w jasnych i ciemnych kolorach. Każdy z tych zestawów ma swoje wady i zalety, każdy też pasuje do innych przestrzeni. W mniejszych kuchniach zdecydowanie lepiej sprawdzają się jasne meble. Zastosowanie białych, pastelowych lub beżowych szafek pozwala rozjaśnić i optycznie powiększyć wnętrze. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i przytulniejsze. Ciekawym trikiem ożywiającym wygląd kuchni o niewielkim metrażu jest montaż połyskujących blatów, odbijających strumień naturalnego światła.

Właściciele przestronnych kuchni mogą zrezygnować z jasnego wyposażenia i zastąpić je modnymi ostatnio ciemnymi meblami kuchennymi na wymiar. Warszawa to miasto, w którym decyduje się na to znaczna grupa inwestorów. Meble w kolorze czarnym, granatowym czy butelkowej zieleni pasują do dużych pomieszczeń doświetlonych naturalnym światłem słonecznym. To doskonały wybór w przypadku domów jednorodzinnych i apartamentów o zwiększonym metrażu. Ciemne meble sprawdzają się zarówno w zamkniętych kuchniach dwurzędowych lub w kształcie litery U, jak i otwartych aneksach z wyspą. Fronty szafek w ciemnych barwach prezentują się bardzo atrakcyjnie – idealnie wpisują się w aktualne trendy wykańczania wnętrz.

You may also like...