Stałe i zmienne IP
Jakie jest moje IP– stałe czy zmienne?
Większość użytkowników posiada zmienny (dynamiczny) adres IP. Najszybciej możesz sprawdzić swój adres IP w Internecie, a jeśli awaryjnie nie masz do niego dostępu, możesz skorzystać z komend właściwych dla danego systemu operacyjnego, jaki zainstalowany jest na danym urządzeniu.
Czy moje IP powinno być stałe?
Stałe IP to rozwiązanie, w wewnętrznej sieci firmowej jest wręcz koniecznością. Każdy firmowe urządzenie, komputer czy tablet wymaga adresu IP, by można było się z nim połączyć. Dla ułatwienia pracy administratorowi sieci nadawane jest stałe IP, by wiedział, z jakim adresem ma się łączyć. Gdyby IP urządzenia firmowego było dynamiczne, przydzielane losowo, użytkownik za każdym razem nie wiedziałby, z jakim adresem ma się teraz połączyć.
Wśród osób prywatnych, z usługi stałego IP korzystają zazwyczaj maniacy gier komputerowych, którzy prowadzą rozgrywki online. Stały adres IP ułatwia im np. odnalezienie konkretnego gracza.
Inną funkcją stałego IP może być sieć domowego monitoringu. Umożliwia to stały, nieprzerwany podgląd na urządzeniu wideo. Aby go uzyskać, użytkownik łączy się poprzez IP z urządzeniem podłączonym do swojej sieci domowej. Aby się połączyć, musi znać adres, co, analogicznie jak w przypadku sieci firmowej, nie byłoby możliwe ze zmiennym IP.
Jak uzyskać stałe IP?
Stałe IP można pozyskać tylko w jeden sposób, wykupując je u swojego operatora internetowego. Pamiętaj, by sprawdzić, czy Twój dostawca usług internetowych oferuje możliwość nadania stałego IP. Wśród przeciętnych użytkowników komputerów nie jest to bowiem popularna funkcjonalność, stosunkowo rzadko spotykana w podstawowych pakietach usług. Stały adres IP musisz wprowadzić samodzielnie, ręcznie konfigurując router. Korzyści z posiadania stałego IP to szybsza prędkość pobierania i wysyłania danych i lepszą jakość połączenia z Internetem, które przy stałym IP jest bardziej stabilne. Wystarczy zrobić to raz, adres IP zniknie wówczas z puli adresów i na zawsze zostanie przypisany do Twojego urządzenia.
Najnowsze komentarze